Weekend Sale Limited Time 70% Discount Offer - Ends in 0d 00h 00m 00s - Coupon code: xmasmnth

A completed unit of Product A requires 9 kg of material and 10% of material...

A completed unit of Product A requires 9 kg of material and 10% of material is wasted in the production process.

Material has a standard cost of $5 per kg.

Product A also requires 4 labour hours at a standard cost of $10 per labour hour and variable overheads at a standard cost of $2 per labour hour

What is the standard variable production cost per unit of Product A?

A.

$97.50

B.

$93

C.

$98

D.

$50

CIMA P1 Summary

  • Vendor: CIMA
  • Product: P1
  • Update on: Jul 29, 2025
  • Questions: 260
Price: $52.5  $149.99
Buy Now P1 PDF + Testing Engine Pack

Payments We Accept

Your purchase with ExamsVCE is safe and fast. Your products will be available for immediate download after your payment has been received.
The ExamsVCE website is protected by 256-bit SSL from McAfee, the leader in online security.

examsvce payment method